"Sağlığı olanın umudu, umudu olanın her şeyi vardır"
reklam alani
REKLAM ALANI

Yoga Nasıl yapılır ?

Evde de yapılabilecek kolay yoga hareketleri kişinin düşünsel olarak bir çok sorundan uzaklaşmasını sağlayacaktır. Vücudumuzu rahatlatmak için öncelikle ölü duruşu denilen hareketle işe koyuluruz. Yere sırt üstü yatıp bacakları sıkarak yanlara doğru bırakalım. Bu şekilde vücut esneme yapacak ve rahatlayacaktır.

 Yoga Hareketleri

Daha sonra omuz duruşu dediğimiz yönteme geçeriz. Bacakları kapatalım ve ellerimizi belimizin yanına alalım. Derin bir nefes alıp bacaklarımızı havaya kaldıralım. Durabildiğimiz kadar bu pozisyonda duralım ve nefes alıp verelim. Yoganın başlıca şartı ani hareketlerden kaçınmaktır. Hemen arkasından yere oturalım ve bacaklarımızı uzatalım. Sırımızın düz olmasına dikkat edelim. Son derece rahat bir şekilde ve kendimizi sıkmadan ayaklarımızı tutmaya çalışalım. Dizlerimizi bükmeden çenemizi dizlerimize doğru indirelim. Bu şekilde nefes alalım ve rahatlayalım.

 

Daha sonra karnımızın üzerine yatalım. Ellerimizi omuzlarımızın altında tutalım. Alnımızı yere dayayalım. Derin nefes alarak önce başımızı, göğsümüzü ve ellerimizi kaldıralım. Bu şekilde bekleyelim ve kaslarımızın rahatladığını hissedelim. Bir kaç defa nefes aldıktan sonra bırakalım. Son olarak dik duralım ve bir bacağımızı diğer bacağımızın üst kısmına dayayalım. Avuç içlerimizi yukarı kadar kaldırarak birleştirelim.

Dengemizi sağlarken derin derin nefes alalım. Son derece rahatlatıcı olan bu hareketten sonra bütün vücudumuzun ve ruhumuzun ne kadar hafiflediğini hissedeceğiz. Beynimizi dinlendiren bu harika duruşlar hayatımıza olumlu etkiler getirecektir. Bütün günün karmaşası ve stresi hayatımızı olumsuz yönde etkiler. Bunlardan kurtulmak için yoga hareketlerini mutlaka deneyebiliriz. Kendimizdeki değişikliği kısa zamanda fark edeceğiz.